Rozpoczęcie szkoły to ogromny kamień milowy w rozwoju każdego dziecka. Możesz spodziewać się mieszanki emocji – strachu, niepokoju i stresu – w jednej minucie, a podekscytowania i ciekawości w następnej. Jednak możesz ułatwić dziecku podróż do „dużej szkoły”. Zapewnienie jak najlepszego startu w szkole może mieć pozytywny wpływ na całą jego edukację. Wszystkie dzieci wchodzą do szkoły na różnych etapach rozwoju i jest to całkowicie normalne. Są jednak pewne rzeczy, które wszyscy rodzice i opiekunowie mogą zrobić, aby zapewnić dzieciom gotowość na to nowe doświadczenie.

Twoje dziecko jest gotowe do szkoły, jeśli…

 • Potrafi wykonać proste, jednoetapowe instrukcje, takie jak umieszczenie butelki z wodą w koszu
 • Potrafi przebywać z innym opiekunem bez rodziców
 • Dobrze się bawi razem z innymi dziećmi
 • Wykazuje zainteresowanie nauką

Ubrania dla mam i dzieci

 • wzor print buldogi

  Koszulka damska LOVE BULDOGOVE

  119,00 
  Wybierz opcje
  Dodaj do ulubionych
  Dodaj do ulubionych
 • wzór w pieski

  Koszulka damska BEST FRIEND

  119,00 
  Wybierz opcje
  Dodaj do ulubionych
  Dodaj do ulubionych
 • wzor print slodkie pieski

  Koszulka dziecięca HAU SWEET

  99,00 
  Wybierz opcje
  Dodaj do ulubionych
  Dodaj do ulubionych
 • wzor print w kwiatki

  Bluza dziecięca z kapturem FLOWERS DOGS

  149,00 
  Wybierz opcje
  Dodaj do ulubionych
  Dodaj do ulubionych
 • wzor print chomiczki

  Bluza dziecięca bez kaptura O MNIOM CHOMIKOM

  139,00 
  Wybierz opcje
  Dodaj do ulubionych
  Dodaj do ulubionych

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Spróbuj odgrywania ról – bądź nauczycielem, a dziecko uczniem. Omów zasady szkolne – nie biegaj ani nie uderzaj, uważaj i podnieś rękę po pozwolenie na mówienie.
Kup plecak i butelkę na wodę z ulubioną postacią z kreskówek Twojego dziecka – stwarzają one pozytywne wrażenie szkoły.
Towarzysz dziecku podczas pierwszego dnia, aby przedstawić je nauczycielom. Poinformuj dziecko, kto będzie je zaprowadzał i odbierał ze szkoły.
Dziel się historiami z pierwszego dnia szkoły lub czytaj im bajki, które poruszają ten temat.

Wyprawka dla ucznia

Rodzice i uczniowie każdego roku pod koniec wakacji borykają się z tym samym problemem – wyprawką szkolną. Choć moment wyboru najpiękniejszych zeszytów, piórników czy akcesoriów jest dla dzieci ekscytujący, na twarzach rodziców, którzy muszą zapłacić za te zakupy, pojawia się nietęga mina. 

Cena szkolnego zestawu startowego co roku jest niezmiennie szokująca. Obecny wzrost cen nikogo nie ominie. Książki, zeszyty, przybory szkolne i ich opakowania stają się coraz droższe. Możesz jednak zminimalizować wydatki na wyprawkę.

W momencie, gdy wszystkie ceny idą w górę, warto poszukać oszczędności. Jak mądrze robić szkolne zakupy, żeby nie wydać fortuny na koniec wakacji? Przede wszystkim coraz więcej sklepów organizuje akcje promocyjne „powrót do szkoły” w środku wakacji. Warto wcześniej śledzić ogłoszenia i zainteresować się ofertami, aby wybrać te, które są dla nas najlepsze. Co więcej, na promocje możemy liczyć również we wrześniu. Gdy szał na szkolne wyprawki ucichnie, ceny znacznie spadają. Kupując przybory 1 września, trafisz na świetne wyprzedaże. Artykuły piśmiennicze warto także kupić dużo wcześniej, przed sezonem letnim, lub w zestawach w internecie, aby mieć w domu zapas różnych produktów i nie mieć niespodzianki o 22 w nocy, gdy dziecko przypomni sobie, że na następny dzień trzeba coś przynieść.

Wyprawka szkolna – co kupić dziecku do szkoły?

Wyprawka szkolna – dwa słowa, które mimo trwających wakacji krążą w głowach rodziców wszystkich uczniów. Co kupić pierwszakowi do pierwszej klasy? Jak zrobić wyprawkę szkolną, by nie obciążać domowego budżetu, dziecko było zadowolone, a cały proces kompletowania był kolejną wartościową ekolekcją?

Jak to zorganizować i nie zwariować? Możesz poradzić sobie z tym doskonale, kompletując wyprawkę już w czerwcu, kupując co miesiąc kilka niezbędnych rzeczy, by od razu nie przeciążać domowego budżetu.

Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz

Sprawdź – może szkoła dostarczyła listę potrzebnych przedmiotów? Może się okazać, że Twoje dziecko nie potrzebuje 3 długopisów, ale 3 ołówki – bo dopiero uczy się pisać, albo kredki olejowe nie są mu potrzebne, a zwykłe wystarczą.

Wybierz to, co jest modne

Jaki jest trend? I nie wyjdzie z mody? Ekologia oczywiście! Kolorowe postacie z kreskówek mogą szybko znudzić się Twoim dzieckiem, a bycie eko nadal będzie na topie. Upewnij się, że Twoje dziecko już od najmłodszych lat wie, jak dbać o środowisko naturalne i dlaczego jest ono tak ważne.

Wybierz nietoksyczne przybory

Pamiętaj, że dzieci mają kontakt ze swoimi akcesoriami: upewnij się, że farby, kredki, kleje są bezpieczne, np. klej bez rozpuszczalników czy gumka bez PVC i drażniących zapachów.

Ile zeszytów do szkoły?

Nie kupuj zbędnej ilości zeszytów szkolnych. W zależności od ilości przedmiotów Twojego dziecka, kup jeden lub dwa więcej, by zawsze mieć w zapasie. Jednak nie potrzebujesz w domu sklepu papierniczego. 

Jakie przybory do szkoły kupić?

Rok szkolny będzie tutaj, zanim się zorientujesz. Jeśli wysyłasz swoje dziecko w tym roku do szkoły, nie możesz zapomnieć o najbardziej podstawowych przyborach, które będą mu potrzebne zarówno w szkole, jak i w i domu.

 • Piórnik
 • Niebieskie lub czarne długopisy
 • Ołówki
 • Strugaczka
 • Zakreślacze
 • Markery
 • Gumki
 • Zeszyty
 • Blok rysunkowy
 • Blok techniczny
 • Farby i pędzle
 • Klej
 • Linijka
 • Nożyczki
 • Kalkulator
 • Plecak
 • Pudełko na lunch
 • Strój na WF
 • Buty do szkoły i buty na WF
 • Wygodne i stylowe dresy do chodzenia w szkole

Wyprawka szkolna – jak przygotować dziecko do sportu?

Zajęcia sportowe są ważnym aspektem rozwoju młodego człowieka. Sprawdź, co powinno znaleźć się w szkolnym zestawie, aby Twoje dziecko chętnie maszerowało na zajęcia wychowania fizycznego.

Wychowanie fizyczne – ulubiony przedmiot w szkole

Większość dzieci, zwłaszcza małych, lubi bawić się na świeżym powietrzu. Ruch jest dla nich stanem naturalnym, zwykle, dopóki nie zasmakują w rozrywce w wirtualnym świecie. Jak więc to jest, że o ile jeszcze w klasach podstawowych maluchy chętnie uczestniczą w zajęciach sportowych, to im starsze dzieci, tym częściej zdarzają się zwolnienia semestralne z zajęć wychowania fizycznego?

Na ten stan rzeczy wpływ ma kilka kwestii. Dużą rolę odgrywa stosunek nauczycieli do organizacji zajęć sportowych. Na szczęście w wielu szkołach powoli zapomina się o typowych lekcjach wychowania fizycznego, na których dzieci w kółko grają w siatkówkę lub piłkę nożną. Oferta zajęć sportowych skierowana do najmłodszych staje się coraz ciekawsza. Oprócz tradycyjnej formy są to np. zajęcia na basenie, łyżwiarstwo czy taniec. Dzięki temu każdy może wybrać rodzaj aktywności fizycznej, który odpowiada jego preferencjom i możliwościom – nie da się ukryć, że nie każdy osiągnie świetne wyniki na szkolnej bieżni.

Jak to się ma do rodziców przygotowujących swoje dziecko do sportu? Przede wszystkim rodzice powinni rozpoznać, jakie predyspozycje drzemią w ich dzieciach, aby wskazać im optymalną ścieżkę rozwoju. Właściwa orientacja pomoże uniknąć potencjalnych rozczarowań.

Dlaczego powinieneś zachęcać swoje dziecko do aktywności fizycznej?

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że aby zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, lepiej odłożyć poważne dyskusje na temat korzystnego wpływu ćwiczeń na zdrowie i sprawność fizyczną. Dziecko będzie o wiele bardziej skłonne do uprawiania sportu, jeśli jest przyzwyczajone do aktywnego trybu życia w domu, dlatego tak ważne jest, aby rodzice również prowadzili aktywny tryb życia.

Chcesz, aby Twoje dziecko nie stroniło od sportu? Zacznij spędzać z nim aktywnie czas od pierwszych lat jego życia. Możesz zacząć uczyć trzylatka jazdy na nartach. Nie brakuje rodziców, którzy na górskie wędrówki zabierają swoje dzieci w nosidełkach. Im wcześniej dziecko zacznie uprawiać sport, tym chętniej będzie później uczestniczyć w różnych zajęciach sportowych.

Dobry nastrój, prawidłowa masa ciała, prawidłowa motoryka, większa pewność siebie – to tylko niektóre z korzyści płynących z aktywności fizycznej. Dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pomyśl, ile możesz zyskać, gdy zaczniesz uprawiać sport z dzieckiem. A wspólna pasja jeszcze bardziej wzmocni waszą relację.

O czym powinienem pamiętać, kupując ubrania na WF?

Jeszcze zanim pójdziesz do sklepu po ubrania na WF dla swojego dziecka, dowiedz się, jakie są wytyczne dla konkretnej szkoły. Niektóre szkoły określają kolor stroju i jego długość. Jeśli nie ma konkretnych zaleceń, skup się na tym, aby strój był przede wszystkim wygodny. Dobrze, jeśli zarówno koszulka, jak i szorty wykonane są z naturalnych materiałów, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Sztuczne materiały mogą zwiększać pocenie się, a to może przełożyć się na mniejszy komfort dla młodej osoby, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Wybierz również odzież sportową zgodnie z rodzajem aktywności. W przypadku treningu piłkarskiego oprócz spodenek czy koszulki niezbędne będą również odpowiednie buty. Jeśli masz problem z wyborem stroju lub akcesoriów sportowych, skontaktuj się z nauczycielem wychowania fizycznego lub wychowawcą. Nie zapomnij także o wygodnych spodniach dresowych na zimowe dni, kiedy na sali może być chłodniej.

Wyprawka dla przedszkolaka

Co kupić dziecku do przedszkola? Jakie rzeczy będą potrzebne dziecku na starcie? Co powinna zawierać wyprawka dla przedszkolaka i jak wygląda szczegółowa lista zakupów? Z czego składa się wyprawka artystyczna dla przedszkolaka i o czym jeszcze trzeba pomyśleć? Jak przygotować nie tylko wyprawkę, ale także siebie i swoje dziecko na pobyt w przedszkolu? Wszystkie ważne informacje i wskazówki znajdziesz poniżej.

 

Koniec wakacji i pierwsze dni przedszkola to wielka zmiana w życiu dzieci. Początek edukacji, czyli początek przedszkola, to szczególny czas dla dziecka i jego rodziców. Często cały dom podlega rytuałowi uczęszczania do przedszkola. Jak przygotować się do nowego etapu – zwłaszcza jeśli dziecko nie przebywało wcześniej w placówce opiekuńczej? Jak skompletować wyprawkę dla przedszkolaka, aby zawierała potrzebne rzeczy? Aby pomóc Ci w tym zadaniu i ułatwić ten okres zmian przygotowaliśmy szczegółowe wskazówki, co naprawdę będzie potrzebne i na co oprócz zakupów zwrócić uwagę.

Co kupić dziecku do przedszkola?

Wyprawka do przedszkola powinna w pierwszej kolejności uwzględniać wytyczne obowiązujące w danej placówce. Zebranie wszystkich elementów wyprawki może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla tych, którzy debiutują jako rodzice przedszkolaka. Dlatego warto sporządzić listę wszystkich potrzebnych rzeczy i zaopatrzyć się wcześniej w poszczególne pozycje. Przygotowanie wyprawki dla przedszkolaka można porównać do robienia typowej listy zakupów lub przygotowywania się i pakowania na wakacje.

Najlepiej przechowywać wszystkie artykuły i przybory oraz rzeczy w jednym miejscu, aby zminimalizować ryzyko pominięcia czegoś ważnego. Całą wyprawkę można podzielić na 2 grupy produktów:

 • materiały potrzebne do nauki i zabawy w przedszkolu;
 • przybory higieniczne, ubrania na zmianę, ubrania do zajęć ruchowych (ewentualnie na inne zajęcia dodatkowe, wymagane przez przedszkole).

Przybory plastyczne:

 • blok rysunkowy – duży i mały, biały i kolorowy
 • blok techniczny – biały i kolorowy
 • teczka z gumką do prac plastycznych
 • bibuła
 • kolorowe wycinanki
 • nożyczki (najlepiej dziecięce, z zaokrąglonymi końcówkami)
 • plastelina
 • glina modelarska
 • klej w sztyfcie
 • kredki ołówkowe (najlepiej grube, ergonomiczne, dopasowane wielkością i kształtem dziecięcych palców)
 • farby plakatowe (6 podstawowych kolorów) i akwarelowe oraz zestaw pędzli.

Wiele przedszkoli zapewnia artykuły plastyczne, dzięki czemu nie musisz martwić się o ich zakup. Jednak przed rozpoczęciem roku, upewnij się, jakie zasady panują w placówce, do której posyłasz swoje dziecko.

Odzież i artykuły higieniczne do przedszkola:

 • pościel – tradycyjna poszewka na kołdrę i poduszkę o uzgodnionych wymiarach (chyba że przedszkole je zapewnia)
 • piżama
 • komplet ubrań na zmianę (w tym bielizna)
 • kapcie w tekstylnej torbie
 • komplet dresowy do ćwiczeń fizycznych (np. gimnastyka, rytmika, piłka nożna, balet – jeśli są organizowane)
 • kubek, pasta do zębów i szczoteczka do zębów
 • mały ręcznik
 • zeszyt do terapii mowy lub innych dodatkowych zajęć (jeśli jest zorganizowany)
 • mała szczotka lub grzebień do włosów
 • chusteczki do nosa

Czym jest lęk separacyjny?

Lęk separacyjny to silna niechęć do oddzielenia się od opiekuna. To objaw tęsknoty i silnego przywiązania. Kiedy Twoje dziecko zacznie płakać, krzyczeć, złościć się przed rozstaniem, zachowaj spokój i radość, aby Twoje dziecko nie czuło się jeszcze bardziej niespokojne. Nie denerwuj się, jeśli Twoje dziecko płacze lub ma załamanie nerwowe. Groźby i nagany mogą pogorszyć sytuację. Zapewnij dziecko, że szkoła jest bezpiecznym miejscem, w którym będzie się dobrze bawić. Jeśli Twoje dziecko odmawia pójścia do szkoły następnego dnia, potwierdź jego emocje prostym „OK”. Dzieci są bardziej skłonne do radzenia sobie z trudnymi uczuciami, gdy wiedzą, że je rozumiesz. 

Szybko przebrnij przez poranną rutynę i nie reaguj na płacz ani napady złości. Zamiast tego przypomnij im, że szkoła ma wiele zabawnych zajęć. Kiedy dziecko je zdenerwowane, Twoim zadaniem jest sprawienie, by poczuło się lepiej. Ale poddanie się nie jest wskazane. Pozwalając im radzić sobie z trudną sytuacją, dzieci uczą się odporności.

Wskazówki na pożegnanie bez łez

 • Daj dziecku buziaka i przytul je czule przed wyjściem.
 • Przypomnij mu, że jeśli za tobą tęsknią, mogą sobie wyobrazić mamę i tatę.
 • Nie przedłużaj pożegnania, zawsze zachowaj spokój, a swój niepokój zatrzymaj w sobie.

Powrót do szkoły

Gdy lato dobiega końca, czas zacząć myśleć o przygotowaniu dziecka do powrotu do szkoły. Jest kilka kluczowych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc mu dostosować się do zmian i jak najlepiej wykorzystać nowy rok szkolny. Po pierwsze, usiądź z nimi i omów oczekiwania oraz wszelkie obawy, jakie mogą mieć. Dobrze jest też omówić harmonogram i procedury, których będą musieli przestrzegać w ciągu dnia szkolnego. Pomóż im stworzyć w domu miejsce do nauki i ustal regularne godziny odrabiania lekcji i ćwiczeń. Na koniec zachęcaj je do angażowania się w zajęcia pozalekcyjne i nawiązywania nowych znajomości. Przy odrobinie przygotowań Twoje dziecko będzie gotowe do rozpoczęcia nowego roku szkolnego z ufnością.