Większość ludzi nie myśli o procesie uczenia się czytania, dopóki nie przyjdzie czas na naukę własnych dzieci. Czytanie niestety nie jest „naturalnym” procesem, który dzieje się sam z siebie. Jest to złożony, wymagający odpowiedniego nauczania różnych umiejętności i strategii proces. Chociaż sama nauka czytania jest trudna, kroki podjęte w celu zbudowania tych umiejętności są dość proste. Aby nauczyć dzieci czytania i sprawić, by było to pozytywne i satysfakcjonujące doświadczenie, wypróbuj poniższe proste i sprawdzone strategie.
Kiedy dzieci powinny umieć czytać?
Pierwszym krokiem w nauce czytania jest umiejętność rozpoznawania liter lub kombinacji liter, a następnie łączenia tych liter z dźwiękami. Ponieważ podstawą czytania jest język, nauka czytania jest w pewnym sensie umiejętnością, która zaczyna się w wieku niemowlęcym. Czytanie dzieciom od najmłodszych lat korzystnie wpływa na rozwój dziecka i ułatwia późniejszy proces nauki czytania. W obecnych czasach naukę czytania rozpoczyna się już w przedszkolu. Nie ma jednak określonego wieku, w którym każdy musi umieć czytać, jednak wczesne rozpoczęcie daje większą szansę na sukces dziecka. Każdy jest inny, dlatego ważne jest, aby się nie porównywać się z rówieśnikami. Spokojne podejście do nauki oraz regularne czytanie z dzieckiem przyniesie oczekiwane rezultaty szybciej, niż Ci się wydaje.
Nauka czytania – pomoc rodziców
Granie w gry językowe oraz uczenie dźwięków liter i imion to ważne zadania, które rodzice mogą podjąć, ucząc swoje dzieci czytania. Rodzice powinni również czytać książki z dziećmi każdego dnia, nawet kiedy nie rozumieją one jeszcze słów jak i wtedy, gdy samodzielnie już potrafią czytać. Powinno się to jednak odbywać w sposób, w którym dzieci razem z rodzicem patrzą na książkę.
Należy pamiętać, że nauka czytania obejmuje różne umiejętności. Istnieje pięć podstawowych elementów czytania, których potrzebują wszystkie dzieci, aby skutecznie nauczyć się czytać:
- Świadomość fonemiczna
- Akustyka
- Słownictwo
- Czytanie ze zrozumieniem
- Płynność
Piosenki i rymowanki
Piosenki i rymowanki dla dzieci to nie tylko świetna zabawa — wierszyk i rytm pomagają dzieciom słyszeć dźwięki i sylaby w słowach, co pomaga im nauczyć się czytać. Dobrym sposobem na budowanie świadomości fonemicznej jest wspólne rytmiczne klaskanie i recytowanie piosenek. Ta zabawna i wiążąca aktywność to fantastyczny sposób dla dzieci, aby rozwinąć umiejętności czytania i pisania.
Fiszki
Wytnij proste karty i napisz na każdej słowo zawierające dwie lub trzy sylaby (słońce, woda, lalka, wakacje, samochód, syrena, papuga). Poproś dziecko o wylosowanie fiszki i wspólnie przeczytajcie słowo i podnieś dwa lub trzy palce. Poproś, aby dziecko wypowiedziało pierwszy dźwięk, który usłyszy w słowie, następnie drugi i trzeci. Ta prosta czynność wymaga niewiele czasu na przygotowanie i rozwija podstawowe umiejętności w zakresie akustyki, pomagając dzieciom nauczyć się wypowiadać słowa oraz skupić się jak wygląda słowo pisane.
Gry słowne
Proste gry słowne pomagają dzieciom poznać słowa i kreatywnie ich używać. Skoncentruj się na graniu w gry, które zachęcają dziecko do słuchania, rozpoznawania i manipulowania dźwiękami za pomocą słów. Na przykład zacznij od zadawania pytań typu „Od jakiego dźwięku zaczyna się słowo?” „Jakim dźwiękiem kończy się słowo?” „Jakie słowa zaczynają się od litery…?” i „Jakie słowo się rymuje z…?”.
Nauka czytania – książki
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele umiejętności można nabyć dzięki prostej czynności czytania dziecku. Nie tylko pokazujesz im, jak brzmią określone słowa, ale także budujesz kluczowe umiejętności rozumienia, poszerzasz ich słownictwo i pozwalasz im usłyszeć jak brzmi biegłe czytanie. Przede wszystkim regularne czytanie pomaga dziecku rozwinąć miłość do czytania, co jest najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesu w czytaniu. Wzmocnij umiejętności rozumienia swojego dziecka, zadając pytania podczas czytania. W przypadku młodszych dzieci zachęć je do zaangażowania się w obrazki na przykład “gdzie jest miś?”, “jakiego koloru jest słońce?”. Starszym dzieciom zadawaj pytania dotyczące tego, co właśnie przeczytałeś, na przykład „Dlaczego myszka się chowała?”, “Gdzie chciał wyjechać Adaś?”.
Z odpowiednimi narzędziami nauka czytania może być zabawna i satysfakcjonująca. Książki są doskonałym narzędziem do nauki. Wypełnione postaciami i interesującymi historiami, pomagają dzieciom poznać otaczający świat, identyfikować się z nimi i marzyć. Istnieje wiele różnych książek do nauki czytania, które należy dostosować do wieku dziecka. U najmłodszych sprawdzą się książeczki głównie obrazkowe z pojedynczymi słowami, które często widząc w końcu zapamiętają. Z wiekiem dzieci mogą przejść do książek rozdziałowych, które zawierają dłuższe historie i bardziej złożony język. Niezależnie od tego, jaki rodzaj książki wybierzesz, upewnij się, że jest ona dostosowana do wieku dziecka. Jest to bardzo ważne, aby dziecko nie czuło się zniechęcone zbyt trudnymi tekstami. Dzięki odpowiednim książkom, nauka czytania może być przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.
Najlepszym sposobem na nauczenie dzieci czytania jest sprawienie, by było to zabawne.
Każde dziecko uczy się we własnym tempie, więc zawsze pamiętaj, że najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to sprawić, by było to przyjemne. Poprzez regularne czytanie, urozmaicenie technik poznawania słów i ich wymowy gwarantujesz dziecku osiągnięcie lepszych rezultatów.
Komfort to podstawa do skutecznej nauki
Nauka czytania jest trudnym procesem, dlatego kluczem jest zorganizowanie przestrzeni, jak najbardziej sprzyjającej temu. Wyznaczenie określonego czasu na naukę, oraz zorganizowane środowisko (czysty pokój) są bardzo ważne. Jednak najważniejsze jest komfortowe ubranie. Kiedy Twoje dziecko dobrze i swobodnie czuje się w swoim ubraniu znacznie łatwiej przychodzą mu trudniejsze obowiązki i doświadczenia. Unikatowe komplety dresowe dla dzieci sprawią, że poczują się wyjątkowo i dostaną supermocy. Komfort to podstawa do skutecznej nauki, dlatego warto zainwestować w odpowiednie dresy.