Powrót

DARMOWA DOSTAWA DLA ZAMÓWIEŃ OD 399PLN | PRODUKTY HAND MADE SZYTE W POLSCE CZAS REALIZACJI ZAMÓWIENIA 3-16 DNI

Halloween przebrania dla dzieci

Halloween to święto obchodzone co roku 31 października. Tradycja wywodzi się ze starożytnego celtyckiego święta Samhain, podczas którego ludzie rozpalali ogniska i nosili kostiumy, aby odpędzić duchy. W VIII wieku papież Grzegorz III wyznaczył 1 listopada jako czas uczczenia wszystkich świętych. Wkrótce Dzień Wszystkich Świętych włączył niektóre tradycje Samhain. Poprzedni wieczór był znany jako Wigilia Wszystkich Świętych, a później Halloween. Z biegiem czasu Halloween przekształciło się w dzień zajęć, aktywności i zabaw, takich jak „cukierek albo psikus”, rzeźbienie w dyni lampionów, świąteczne spotkania, zakładanie kostiumów i jedzenie smakołyków.

Wszystko na Halloween jest trochę dziwaczne. Dzieci przebierają się w kostiumy i żądają słodyczy od nieznajomych. Ludzie ozdabiają swoje domy fałszywą krwią i nagrobkami. Nawet samo słowo brzmi dziwnie. Skąd pochodzi Halloween? I w jaki sposób świętowanie wszystkiego, co upiorne, ma historię, która przeplata się ze starożytnym świętem celtyckim i chrześcijańskim świętem ku czci świętych?

Dlaczego święto nazywa się Halloween?

Pierwsze wzmianki o słowie Halloween pochodzą z około 1550 roku. Halloween jest czasem pisane Hallowe’en, co odzwierciedla fakt, że jego nazwa pochodzi od skrótu Allhallows Even. Allhallows to inna nazwa chrześcijańskiego święta znanego jako Dzień Wszystkich Świętych. W Allhallows Even nawet oznacza to samo co wigilia – wieczór lub dzień przed świętem (jak w Wigilię). 

Historia „cukierek albo psikus”

Na wzór  europejskich tradycji, Amerykanie zaczęli się przebierać i chodzić po okolicznych domach prosząc o datki w formie słodkości lub pieniędzy, dziś  stało się to tradycją  i znane jest hasło:„cukierek albo psikus”. Pod koniec XIX wieku w Ameryce nastąpił ruch, aby przekształcić Halloween w święto bardziej o społeczności i sąsiedzkich spotkaniach niż o duchach, psotach i czarach. Na przełomie wieków imprezy Halloween dla dzieci i dorosłych stały się najczęstszym sposobem świętowania tego dnia. Imprezy poświęcone zabawom, sezonowym potrawom i świątecznym strojom. Ludzie byli zachęcani przez gazety i przywódców społeczności, aby z obchodów Halloween zabrali wszystko, co „przerażające” lub „groteskowe”. Z powodu tych wysiłków Halloween straciło większość swoich przesądnych i religijnych podtekstów na początku XX wieku.

Imprezy Halloween

W latach 20. i 30. Halloween stało się świętem świeckim, ale skupionym na społeczności, z paradami i ogólnomiejskimi imprezami Halloween jako główną rozrywką. W latach pięćdziesiątych Halloween przekształciło się w święto skierowane głównie do młodzieży. W latach 1920-1950 odrodziła się również wielowiekowa praktyka „cukierek albo psikus”. Cukierek albo psikus był stosunkowo niedrogim sposobem, aby cała społeczność mogła uczestniczyć w obchodach Halloween. 

W ten sposób narodziła się nowa amerykańska tradycja, która nadal się rozwija. Obecnie Amerykanie wydają około 6 miliardów dolarów rocznie na Halloween, co czyni go drugim co do wielkości świętem komercyjnym w kraju po Bożym Narodzeniu.

Symbole Halloween – pomysły stroje na Halloween

Praktyki i tradycje związane z Halloween mogą zmieniać się z miejsca na miejsce i z pokolenia na pokolenie, ale często symbole pozostają takie same. Z biegiem czasu kultury mogą zapomnieć, co dokładnie reprezentuje każdy symbol, a nowe znaczenia mogą powoli nabierać kształtu. Poniżej znajduje się lista współczesnych symboli Halloween, które istnieją od pokoleń i kilka informacji o tym, co symbolizują.

Jack-o-Lantern

Symbol dyni zaczął się dawno temu w Irlandii, kiedy Celtowie rzeźbili rzepę w Wigilię Wszystkich Świętych. Umieszczali żar w rzepie, aby powstrzymać złe duchy. W Irlandii nie było dyń, więc symbol dyni nie stał się popularny, dopóki Irlandczycy nie wyemigrowali do Ameryki. W tym momencie tradycja z rzep przemieniła się na dynie. Teraz wiesz, dlaczego dynia jest wydrążona i wypełniona ogniem, ale dlaczego rzeźbimy na niej twarz? Powodem twarzy jest stara irlandzka opowieść o Stingy Jack. Według opowieści Stingy Jack żył jako pijany Irlandczyk, który płatał ludziom figle. Za życia Jackowi udało się rozgniewać zarówno Boga, jak i diabła, więc kiedy umarł, ani niebo, ani piekło nie pozwoliły mu wejść. Był zmuszony wędrować po ziemi tylko z rzepą, aby oświetlić mu drogę. Mieszkańcy miasta zaczęli umieszczać w swoich domach latarnie z wyżłobioną twarzą, aby powstrzymać Stingy Jacka przed przyjściem do ich drzwi. 

Czarownice

Symbole czarownic to nadal jedne z najbardziej tradycyjnych symboli Halloween. Kultowa sylwetka wiedźmy jadącej w pełni księżyca jest jednym z bardziej popularnych obrazów czarownic używanych w Halloween.

W kulturze celtyckiej czarownice były nadprzyrodzonymi uzdrowicielkami. Dlatego Czarownica wywodzi się od Wicca, co oznacza „mądra”. Kiedy inne religie zaczęły łączyć się z celtyckim świętem Samhain, obawiano się i unikano wszystkiego, co nadprzyrodzone w naturze, w tym czarownic. Uzdrowienie, które kiedyś było postrzegane jako pomocne, teraz było postrzegane przez Kościół jako kult pogański i zła magia. Chrześcijaństwo uważało czary za „złe”. Z tych wszystkich powodów czarownice stały się nadprzyrodzonymi symbolami czarów i zła.

Nietoperze

Ogniska płonące w Samhian przyciągały wiele latających owadów, które powodowały, że nietoperze gromadziły się podczas każdego święta. Ponieważ nietoperze prowadzą nocny tryb życia i jedzą owady, stały się ściśle związane ze świętem. Halloweenowy nietoperz jest również kojarzony z wampirami. 

Duchy

Duchy zawsze były symbolem Halloween. Nawet podczas święta Samhain, Celtowie wierzyli, że duchy są w pobliżu, ponieważ świat między żywymi a umarłymi był sobie bardzo bliski. Uważa się, że duchy zmarłych mogą chodzić wśród żywych w noc Halloween, dzięki czemu symbol ducha pasuje do tego upiornego święta. Uważa się również, że duchy odwiedzają swoich dawnych bliskich i stare domy w noc Halloween.

Czarny kot

Począwszy od czasów Samhain, symbolika czarnego kota doprowadziła do tego, że wiele kotów zostało spalonych żywcem. Druidzi wierzyli, że źli ludzie mogą zamienić się w koty, co doprowadziło do zamknięcia kotów w klatkach i wrzucenia ich do świętego ognia.

Szkielety

Szkielety są wyraźnym symbolem śmierci, które przypominają, że Halloween zawsze było świętem zmarłych. Niektórzy uważają, że w noc Halloween duchy zmarłych mogą chodzić po ziemi. Innym powodem, dla którego szkielety są świetnymi symbolami Halloween, jest to, że wygląd kostiumów szkieletów, z białymi kośćmi na czarnym tle, dobrze wygląda w telewizji i filmach.

Strachy na wróble

Strachy na wróble to nie tylko symbole Halloween, to symbol jesieni i żniw. Były używane przez wiele kultur na polach, czasami z czaszkami zwierząt jako głowami. Podczas rytuałów żniwnych strachy na wróble były palone, a prochy wracały do ​​ziemi. Strachy na wróble są symbolami Halloween, ponieważ bez względu na kulturę i zbiory, ich podstawowym celem jest zaszczepienie strachu i odstraszenie intruzów.  

Krew

W naszej obecnej kulturze krew stała się znaczącą częścią kultury Halloween. Krew jest często centralnym elementem Halloweenowych filmów, kostiumów, a nawet dekoracji. Klasycznym odniesieniem do krwi w kulturze Halloween jest wampir z krwią spływającą z boku ust. Podobnie jak wiele symboli Halloween, krew reprezentuje życie i śmiertelność. To przypomnienie, że jesteśmy ludźmi i możemy doświadczyć bólu i śmierci. Pokazywanie utraty krwi lub odpływu krwi z ciała jest bezpośrednim odniesieniem do śmiertelności i strachu przed śmiercią.

Pająki

Symbolika pająków jest obszerna w folklorze i mitologii, które są postrzegane jako tkacze losu i wyrocznie śmierci. Historycznie symbolika pająków przybrała mroczny obrót w czasach polowań na czarownice. Podobnie jak inne nocne stworzenia, pająki były postrzegane jako zły towarzysz czarownic i stały się złym omenem. Innym powodem, dla którego pająki są postrzegane jako przerażające stworzenia, jest to, gdzie lubią spędzać czas. Pająki często można znaleźć w ciemnych, opuszczonych miejscach, takich jak upiorne domy, cmentarze, przerażające jaskinie i ciemne lochy. Ułatwia to kojarzenie pająków z przerażającymi miejscami.

Wiele z wymienionych powyżej symboli Halloween jest doskonałą propozycją na przebrania dla dzieci. Czarownice, szkielety, nietoperze, czy duchy to proste i ponadczasowe propozycje na upiorne stroje. Wiele z nich można w bardzo prosty sposób przygotować i zapewnić swoim dzieciom niezapomnianą rozrywkę tego dnia.

U nas możesz wybrać codzienne stroje z motywem Halloweenowym i jesiennym. Bluzy, spodnie i koszulki szyte na miarę pozwolą Twojemu dziecku poczuć komfort i wygodę. A każdy dobrze wie, że wygodne i wyjątkowe ubrania zwiększają pewność siebie, produktywność i kreatywność. Pozwól swojemu dziecku się wyróżniać każdego dnia, nie tylko w Halloween. Czachobrody, czy jesieniara to najbardziej Halloweenowe printy, którymi możesz urozmaicić garderobę swojego dziecka. Unikatowe ubranka handmade dla dzieci to przede wszystkim moc kolorów.

Udostępnij artykuł