Powrót

DARMOWA DOSTAWA DLA ZAMÓWIEŃ OD 399PLN | PRODUKTY HAND MADE SZYTE W POLSCE CZAS REALIZACJI ZAMÓWIENIA 3-16 DNI

Co zrobić kiedy dziecko nie chce iść do szkoły?

Niechęć do chodzenia do szkoły ma miejsce wtedy, gdy dzieci bardzo denerwują się na myśl o pójściu do szkoły i często opuszczają część lub cały dzień szkolny. Może oznaczać, że dzieci mają problemy z chodzeniem do szkoły lub wyjściem z domu – mogą w ogóle nie chodzić do szkoły. Dzieci, które odmawiają pójścia do szkoły, zwykle spędzają dzień w domu za wiedzą rodziców, mimo że rodzice bardzo się starają, aby poszły do ​​szkoły. Może być to problem dla dzieci w szkole podstawowej i średniej. Taka niechęć nie jest formalną diagnozą psychiatryczną. To nazwa problemu emocjonalnego lub behawioralnego

Oznaki niechęci chodzenia do szkoły

powrot do szkoly

Jeśli Twoje dziecko odmawia pójścia do szkoły, możesz odnieść wrażenie, że wieczory i poranki są „bitwą woli”. Twoje dziecko może:

 • płakać, wpadać w napady złości lub krzyczeć
 • ukryć się lub zamknąć w swoim pokoju
 • błagać, aby nie chodzić
 • narzekać na bóle i choroby przed szkołą, które zazwyczaj ustępują, jeśli pozwolisz dziecku zostać w domu
 • wykazywać wysoki poziom niepokoju
 • mieć problemy ze snem
 • grozić, że zrobią sobie krzywdę.

Przyczyny niechęci szkolnej

Rzadko istnieje jedna przyczyna niechęci chodzenia do szkoły. Może to być związane z lękiem lub obawami związanymi z opuszczeniem domu, fobią, trudnościami w nauce, problemami społecznymi w szkole lub depresją. Niechęć do szkoły może zacząć się stopniowo lub nagle. Może się to zdarzyć w tym samym czasie lub po:

 • stresujące wydarzenia w domu, szkole lub z rówieśnikami
 • konflikt rodzinny i rówieśniczy
 • zmiana szkoły
 • przeprowadzka
 • zastraszanie lub dokuczanie
 • problemy z nauczycielem
 • słabe wyniki w nauce

Zrozumienie, dlaczego dziecko ma problemy z chodzeniem do szkoły

Pierwszym krokiem do pracy nad odmową szkolną dziecka jest próba zrozumienia problemu z punktu widzenia Twojego dziecka. Porozmawiaj z dzieckiem o szkole i dlaczego nie chce iść. Spróbuj dowiedzieć się, czy Twoje dziecko ma problemy z rówieśnikami lub nauczycielami, czy też próbuje czegoś uniknąć. Na przykład: „Gdybyś mógł zmienić jedną rzecz w szkole, co by to było?” Jeśli Twojemu dziecku trudno jest rozmawiać o problemie, poproś je, aby oceniło każdą część dnia szkolnego – na przykład przejazd autobusem, klasę, zajęcia specjalistyczne, nauczyciela, rówieśników, przerwy. Młodszym dzieciom łatwiej będzie opowiedzieć, jak się czują, wskazując symbole, takie jak smutne twarze lub uśmiechnięte buźki. Zastanów się, czy w domu dzieje się coś, co utrudnia dziecku wyjście i pójście do szkoły. Czy Twoje dziecko martwi się o kogoś w domu, czy też Twój pies źle się czuje?

Ubrania dla mam i dzieci

 • zabawy na placu

  Spodnie dziecięce z kieszeniami

  89,00 
  Wybierz opcje
  Dodaj do ulubionych
  Dodaj do ulubionych
 • Bluza dziecięca bez kaptura

  99,00 
  Wybierz opcje
  Dodaj do ulubionych
  Dodaj do ulubionych
 • Koszulka damska z dekoltem w serek

  99,00 
  Wybierz opcje
  Dodaj do ulubionych
  Dodaj do ulubionych
 • Koszulka dziecięca

  75,00 
  Wybierz opcje
  Dodaj do ulubionych
  Dodaj do ulubionych

Znalezienie rozwiązań

Pomóż dziecku rozwiązać problemy związane z wychodzeniem z domu i pójściem do szkoły. Jasno zdefiniuj problem, a następnie przeprowadź burzę mózgów na temat możliwych rozwiązań. Wybierz opcję, która przyniesie najlepszy możliwy wynik. Powiedz dziecku, że zamierzasz współpracować z jego szkołą, aby pomóc mu iść do szkoły. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o wizycie u wychowawcy lub psychologa, jeśli czuje, że nie poradzi sobie ze swoimi zmartwieniami lub obawami związanymi ze szkołą.

Pokaż dziecku, że rozumiesz. Na przykład możesz powiedzieć: „Widzę, że martwisz się pójściem do szkoły. Wiem, że to trudne, ale dobrze, że jedziesz. Twój nauczyciel i ja ci pomożemy”. Używaj jasnych, spokojnych stwierdzeń, aby Twoje dziecko wiedziało, że oczekujesz, że pójdzie do szkoły. Mów „kiedy” zamiast „jeśli”. Na przykład możesz powiedzieć „Kiedy jutro będziesz w szkole…” zamiast „Jeśli jutro pójdziesz do szkoły…”. Pokaż, że wierzysz, że Twoje dziecko może chodzić do szkoły, mówiąc pozytywne i zachęcające rzeczy. Na przykład „Pokazujesz, jaki jesteś odważny, chodząc do szkoły”. To zbuduje pewność siebie Twojego dziecka.

Działaj szybko

Opuszczone zajęcia szkolne sprawiają, że unikanie szkoły staje się problemem, który staje się coraz większy i trudniejszy do kontrolowania w miarę rozwoju. Wypatruj wszelkich trudności, jakie Twoje dziecko może mieć w związku z chodzeniem do szkoły i pozostawaniem przez cały dzień. Jeśli problem trwa dłużej niż dzień lub dwa, wkrocz do działania.

Znajdź przyczynę

Jeśli Twoje dziecko jest zastraszane, ma zaległości w nauce lub obawia się zajęć w klasie, takich jak wystąpienia publiczne, może to być powodem, dla którego unika szkoły. Przyczyn może być nieskończenie wiele, spróbuj znaleźć wszystkie z nich, by skupić się na znalezieniu rozwiązań. Czasem przyczyny są błahe, ale wymagają odpowiedniego podejścia. Pamiętaj, jeśli Twoje dziecko ma problem z chodzeniem do szkoły, zapewnij mu wygodny i unikatowy kolorowy dres, w którym poczuje się wyjątkowo i jedynie w swoim rodzaju. To może pomóc podnieść jego pewność siebie i poczucie własnej wartości. Często tak niewielkie zmiany, niosą ze sobą niesamowite rezultaty.

Współpracuj ze szkołą

Rodzice powinni porozmawiać z wychowawcą, lub psychologiem, aby wyjaśnić, co się dzieje. Wspólnie możecie stworzyć plan, który stopniowo rozwiąże problemy. 

Bądź empatyczny, ale stanowczy

Wyjaśnij dziecku, że jesteś pewien, że może stawić czoła lękom i że wszelkie fizyczne objawy niepokoju często ustępują w miarę upływu dni szkolnych. Ważne jest, aby niespokojne dzieci i nastolatki nauczyły się, że mogą to wytrwać i po czasie chodzenie do szkoły okażą się nie takie złe.

Wyeliminuj pokusę

Postaraj się, aby dzień spędzony w domu był mniej atrakcyjny. Na przykład jako rodzic możesz zbierać ekrany i urządzenia, a w zamian zadać im pracę domową. Spraw, by przebywanie w domu było nudne.

Udostępnij artykuł